11.4.2018 / Gösterim Sayısı : 2613

ULUSAL KIRSAL AĞ TANITIM TOPLANTISI” MARDİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

#ULUSAL KIRSAL AĞ TANITIM TOPLANTISI” MEZOPOTAMYA’NIN KALBİ MARDİN’DE  GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yapısal Uyum ve Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından, IPARD Programı kapsamında, Kırsal Kalkınma Programlarında belirlenen hedefleri desteklemek, uygulamalarda yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tercübe paylaşımı sağlamak amacıyla kurulan " Ulusal Kırsal Ağ'ın" tanıtımına yönelik tanıtım toplantısı 06 Nisan 2018 tarihinde Mardin ilinde gerçekleştirildi.

Tarihi Mardin Müzesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, TBMM İdare Amiri Mardin Milletvekili  Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekilli Orhan Miroğlu, Mardin Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Yönetim Otoritesi Başkanı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Hakan Kalender, Parti Temsilcileri konu uzmanı teknik personeller, girişimciler, ilgili kamu kurumları, üniversiteler, belediyeler, odalar, kurum - kuruluş amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

"Kırsalda yaşanabilir hayatı destekleyen projeleri her zaman destekliyoruz"

Yapılan ihracatın konuşulmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Hasan ÖZLÜ, "Tarım Bakanlığı olarak tarım sektörünün gelişmesi bağlamında sadece Tarım Bakanlığı değil bilindiği gibi bakanlığımız üç kelimeden oluşuyor. Gıda, tarım ve hayvancılık. Tarım bakanlığı olarak söyleyecek çok söz var. Sebze ve meyvede biz ülke olarak avantajlı bir ülkeyiz. Bazı ürünlerde yetersizlik ithal ediyoruz. Pamuk ve yağlı tohumlar gibi. Ama bizim ihracat ettiğimiz ürünler konuşulmuyor. Neden et ithal ediyoruz? Neden yem ithal ediyoruz? Onlar konuşuluyor. Biraz daha geniş açıdan baktığımız zaman her ülkenin avantajlı olduğu alanlar var. Bu bir ticarettir. Biz ticaret olarak baktığımız zaman 17 milyar dolar ticaretimiz, ihracatımız var. 12 Milyar dolar da ithalatımız var. Bu ithalatımızda da sözgelimi buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna'dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor. Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor. Hollanda'nın 90 Milyar dolar ihracatı var deniyor güzel ama 65 milyar dolarda ithalatı var.

Kırsalda yaşanabilir hayatı destekleyen projeleri her zaman destekliyoruz. IPARD programının ilk döneminde öğrenme sürecindeydik. Şimdi vatandaşlarımız AB projeleri nasıl yapılır, nasıl destek alınır daha iyi biliyorlar. Bakanlık olarak IPARD I programını başarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Verilen bütçeleri % 98 oranında kullandık. IPARD II programı da aynı şekilde devam edecektir." ifadelerini kullandı.


"Ulusal kırsal ağ kırsal kalkınmanın önemli bir ayağıdır"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Muhammed ADAK, "Kırsal kalkınma dediğimiz zaman gerçek anlamda samimiyetle yapılan bir kırsal kalkınma kırsalda yaşayan ve kırsal kalkınma sayesinde karnını doyuran insanlara bir umut olacak. Bu kutsal bir görev. TKDK Ajansı, Belediye, Valilikler, İl Müdürlüklerimiz,  değerli bürokrat arkadaşlarımızın ve ilgili tüm sektörlerin desteğiyle hepimiz beraber bunu gerçekleştireceğiz." sözlerini kullandı.''