11.4.2018 / Gösterim Sayısı : 3083

TARIMSAL KAYNAKLI KİRLİLİĞİN İZLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ 2-5 NİSAN 2018 Tarihlerinde Antalya'da Yapıldı

#TARIMSAL KAYNAKLI KİRLİLİĞİN İZLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ 2-5 NİSAN 2018  Tarihlerinde Antalya'da Yapıldı.

Genel Müdürlüğümüz, Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı tarafından 2-5 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Kemer ilçesinde  "Tarımsal kaynaklı Kirliliğin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi” konulu hizmet içi eğitim programı düzenlenmiştir.  Eğitim, Bakanlığımız İl Müdürlüklerinde tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliği izleme çalışmalarını yürütmekte olan teknik personelin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitimi  açılışında konuşan  Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker;  nüfusun artan gıda ihtiyacının karşılanması amacıyla birim alandan daha fazla verimin elde edilmesi üzerine odaklanıldığına ve buna bağlı olarak yapılan yoğun tarımın toprak ve su kaynaklarının tahribini hızlandırdığına dikkat çekti.

Tarımsal üretimde verimliliği artırmak için gerekli olan en önemli girdinin gübre olduğuna işaret eden Türker,  gübrelerin aşırı ve bilinçsiz şekilde kullanımı sonucunda yağış ve sulama suyunun da etkisiyle sularda nitrat kirliliğinin yaşandığını kaydetti. 

Türker, nitrat kirliliğinin izlenmesi ve önlenmesine yönelik çalışmaların önemine işaret ettiği konuşmasında,  “Siz katılımcıları yaptığınız çalışmalardan dolayı kutluyorum çünkü,  yaptığınız iş fedakarlık gerektiren bir iş olmanın yanında bütün canlıların yaşamını da doğrudan ilgilendiren bir iştir. Bu vesile ile doğal kaynaklarımızın korunması adına yürüttüğünüz bu çalışmaları titizlikle yapmanızı rica ediyor, hepinize başarılar ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Mehmet ÖZTİRYAKİ’ de tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan kirlilik izleme çalışmaları ve kirliliği önlemeye yönelik İl Müdürlükleri tarafından yapılacak çalışmaların önemine işaret ederek konu ile ilgili Bakanlığımızın beklentilerini dile getirmiştir.

Eğitim toplantısında; tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliği, nitrat kirliliği izleme çalışmalarında numune alma usul ve esasları, nitrat kirliliği izleme çalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi, tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğini önlemeye yönelik İyi Tarım Uygulamaları Kodu konularında sunumlar yapıldı. Eğitim kapsamında Nitrat Bilgi Sistemi numune takip sistemi üzerinden uygulamalı olarak numune alımı ve Spektrofotometre kullanım eğitimi verilmiştir.

Eğitim toplantısı, İl Müdürlüklerinin tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği izleme çalışmalarına ilişkin yaptıkları sunumlar ve çalışmalar esnasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi ile tamamlanmıştır.

''