16.7.2018 / Gösterim Sayısı : 1770

Konya İli, Kadınhanı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü ve Kadınhanı Kooperatif Başkanları Bakanlığımıza bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

#Konya İli, Kadınhanı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü

​    Bakanlığımızca yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen, "Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum (ETU) için Tarım Uygulamaları Projesi" çerçevesinde; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü arasında iş birliği anlaşması imzalanmıştır. Bu ortaklıkla proje ile yapılan çalışmaların AR-GE entegrasyonunun sağlanması ve enstitü olarak kuraklığa dayanıklı materyal geliştirme, bitki ve hayvan ıslahı, tarım alanlarının korunması ile ilgili yapılacak ve yapılmış çalışmaların etkisinin artırılması ve özellikle proje çıktılarının bilgi ve deneyimlerin çiftçilerimize aktarılması hedeflenmiştir.

   Proje kapsamında Kadınhanı İlçesi’nde 4 adet doğrudan ekim mibzeri, 2 adet anıza ekim mibzeri, 1 adet pülverizatör, 1 adet diskli çayır biçme makinası, 4 adet katı gübre dağıtım makinası, 3 adet gübre dağıtım makinası olmak üzere 15 adet, Ilgın İlçesi’nde 4 adet doğrudan ekim mibzeri, 2 adet anıza ekim mibzeri, 1 adet pülverizatör, 1 adet diskli çayır biçme makinası, 3 adet katı gübre dağıtım makinası, 3 adet gübre dağıtım makinası olmak üzere 14 adet toplamda 29 adet alet ekipman alınmış olup İlçe Müdürlüklerimiz vasıtasıyla çiftçilerimize kullandırılmaya başlanılmıştır.

    Söz konusu makineler ile ilgili olarak Konya İli, Kadınhanı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin NORTÇU Kadınhanı Atlantı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali GEDİKKAYA ve Kadınhanı Kolukısa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan SATICI Bakanlığımıza bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

    Genel Müdürümüz Sayın Emin İZOL, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Dr. Metin TÜRKER, Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanımız Sayın Dr. Ali Kılıç ÖZBEK, Koordinatör Sayın Burçin DİLER ve Uzman Mühendis Nurdan BUĞDAY’ın katılımı ile söz konusu proje kapsamında günümüze kadar yapılan çalışmalar, yapılması planlanan faaliyetler ve sahada yapılan uygulamalar hakkında bilgi alış verişi yapılmıştır.
''