17.7.2018 / Gösterim Sayısı : 2112

14 Temmuz 2018 tarihinde Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi Damal Festivali Ardahan'da Gerçekleştirilmiştir

#ARDAHAN-KARS-ARTVİN KALKINMA PROJESİ – DAMAL BEBEK YARIŞMASI
       Bakanlığımızca yürütülmekte olan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi’nin (AKAKP) Tarım Dışı İstihdamın Güçlendirilmesi Bileşeni kapsamında, Ardahan’ın Damal İlçesinde kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile ekonomik faaliyetleri kapsamında yer alan mal ve hizmet üretimi ile bunların pazarlanmasına yönelik ihtiyaçlarını karşılamak, girişimlerini desteklemek, üretim becerilerini geliştirmek ve böylece ilçedeki kadınların ekonomik menfaatlerini koruyarak sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarını sağlamak amacıyla bölgenin geleneksel giyim kültürünü yansıtan Damal Bebek yapımına destek verilmesi planlanmış; bu amaçla Proje kapsamında sarf malzemesi ve makine desteği sağlanmıştır.
       Ardahan İl Özel İdaresi ile yapılan protokol kapsamında Ardahan İl Merkezinde yapılacak olan Damal Bebek Atölyesi ve Sergi Salonu inşaatına AKAKP bütçesinden destek verilmektedir.

       Yöre kadınlarının bu geleneği yaşatmaya teşvik edilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması
amacıyla her yıl düzenlenen Damal Festivali kapsamında Damal Bebek Yarışması yapılması ve bu yarışmanın gelenekselleştirilmesi için iki yıl boyunca dereceye girenlere sarf malzemesi desteği verilmesi planlanmıştır.
        Japonya'da 1996 yılında yapılan "yöresel folklorik bebekler" yarışmasında "el emeği" kategorisinde dünya birincisi olan Damal Bebek, bugün de yörede hâlâ kullanılan Türkmen kadınlarının geleneksel kıyafetlerinin birebir kopyasını taşıması nedeniyle ilgi çekmektedir

        Bu kapsamda, 14 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Festivali” bünyesinde ilk kez düzenlenen “Damal Bebek Yarışması” organizasyonunu gerçekleştirmek ve jüride yer almak üzere Ardahan İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Sibel KAYA ile Genel Müdürlüğümüz Tarım Arazileri Yönetimi Daire Başkanlığı Dış Kaynaklı Projeler Birimi’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Aylin ÇELİK, Tekniker Işık ERDOĞAN ve Proje Saha Personeli tarafından festivale katılım sağlanmıştır. Vali Mehmet Emin BİLMEZ, Damal’a ait bu değerin özüne uygun olarak yaşatılmasının önemini vurgulayarak, bu konuda çalışma yapan herkese tebriklerini iletmiştir.

       Değerlendirme sonucunda ilk üçe girenlere sırası ile 50, 30 ve 15 adet bebek yapımı sarf malzemesi verilmiştir. 3.’lük ödülünün sahibi Hatice DÖNGER’in plaketi Damal Belediye Başkanı Ergin ÖNAL, 2.’lik ödülünün sahibi Yazgül ERCAN’ın plaketi Damal Kaymakamı Vedat YILMAZ, 1.’lik ödülünün sahibi Bağdegül KIRDAR’ın plaketi ise Ardahan Milletvekili Öztürk YILMAZ tarafından verilmiştir. Damal Bebek yapımı fikir sahibi ve usta öğreticisi Fidan ATMACA’ya ise
Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ tarafından Onur Ödülü takdim edilmiştir.
''