T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi Kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İle Hizmet Anlaşması İmzalandı

Yayın Tarihi : 21.7.2020

Genel Müdürlüğümüz Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından Doğu Akdeniz'de Adana, Mersin, Osmaniye, Batı Karadeniz'de ise Kastamonu, Sinop, Bartın illerinde uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında teknik destek almak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Hizmet Anlaşması imzalandı.

Anlaşma, 17.07.2020 tarihinde Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda Bakanlığımız adına Genel Müdür Hasan ÖZLÜ ve UNDP adına Temsilcisi Claudio TOMASİ tarafından imzalandı. İmza töreninde Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker, Etüt ve Projeler Daire Başkanı Dr. İsmail Hakan ERDEN ve UNDP Temsilci Yardımcısı Seher ALAÇACI'da hazır bulundular.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi, Uluslararası Tarımsal kalkınma Fonu (IFAD) ile 27.12.2017 tarihinde imzalanan Finans Anlaşması ile kesinleşmiştir.

2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından tahsis edilen ek bütçe ile proje hız kazanmış, sahada yatırımlar başlamıştır.

Genel Müdürlüğümüzce Daha önce aynı fon kuruluşu ile ülkemizde uygulanan Sivas Erzincan Kalkınma Projesi, Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma Projesi, Ardahan Kars Artvin kalkınma Projesi ve Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında UNDP ile Hizmet anlaşması imzalanmış, teknik destek alınmıştır. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinde de benzer şekilde hizmet anlaşması imzalanmıştır.