T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı İle Deri İşleme Projelerini Destekliyoruz

Yayın Tarihi : 4.8.2022

 Kırsal Kalkınma ve Kredilendirme Daire Başkanlığımızca yürüttüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) 81 ilde tüm hızıyla uygulanmaya devam ediyor. Program kapsamında tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi, kurutulması vb. yatırım konularına %50 hibe desteği sağlayarak hem tarımsal üretime ivme kazandırıyoruz, hem de istihdam yaratarak gelir seviyesini yükseltiyoruz.

Bu bağlamda; "Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanların Derilerinin İşlenmesine Yönelik Yatırımlar" Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların "Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Paketlenmesi, Depolanması…." ana başlığı altındaki hibe desteği sağlanan yatırım konularından biridir.

Konu başlığı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların derilerinin işlenmesine yönelik yatırımların tamamını kapsamaktadır; yüzülmüş ve koruma işlemleri dışında işlem görmemiş (pikle deri ve kromlu deri ürünler hariç) derilerin tuzlu, yaş veya kuru (hava kurusu, tuzlu kuru, don kurusu) ham olarak işlendiği yatırım tesisleri bu yatırım konusu içinde yer almaktadır.

Program kapsamında 56 adet "Deri İşleme Projesine" toplamda 43 Milyon TL. hibe desteği ödemesi gerçekleştirdik. 56 adet projenin 21'i Yeni Tesis, 29'u Teknoloji Yenileme/Modernizasyon, 6'sı Tamamlama niteliğindedir. 48'i kadın olmak üzere 1482 kişiye istihdam sağlandı.  %50 devlet katkısı ve %50 yatırımcı payı ile beraber 96 Milyon TL.'lik yatırım faaliyete geçirildi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı yatırım konularını www.tarimorman.gov.tr adresinden inceleyebilir, İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bilgi alabilir ve ilan edilen başvuru dönemlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.