T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KKYDP ile Tarıma Dayalı Sanayi Entegrasyonunu Sağlıyor, Kırsal Ekonomik Altyapıyı Güçlendiriyoruz

Yayın Tarihi : 25.8.2022

 Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında verdiğimiz %50 hibe desteği ile tarıma dayalı sanayi entegrasyonunu sağlamaya, kırsal ekonomik altyapıyı güçlendirmeye devam ediyoruz.

Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ali ELÇİN beraberinde görevli personel Öznur YAVUZ ve Berna EYDURAN'la birlikte KKYDP'nin sahadaki uygulamalarını incelemek, faydalanıcıların görüşlerini dinlemek üzere sırasıyla Gaziantep ve Şanlıurfa'ya ziyaretlerde bulundular. Ali ELÇİN her iki ilde de öncelikle İl Müdürleri, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürleri ve şube personeli ile bilgilendirme toplantısında bir araya geldi sonrasında işletmelere ziyaretlerde bulundu. Yatırımcıların düşüncelerini, taleplerini dinledi. Ali ELÇİN Programın ihtiyaçlar, talepler doğrultusunda güncellenerek yürütüldüğünü belirterek İl Müdürlüklerinin sahadaki paylaşımlarının, verilerinin bu bağlamda önemli olduğunu vurguladı.

Gaziantep ve Şanlıurfa'daki uygulamalar 16 yıldır aralıksız devam eden Programın başarısını gözler önüne serer nitelikte. Pek çok işletme hem yurt içi hem de yurt dışında ürünlerini piyasaya sunmakta.

Ali ELÇİN ve beraberindekiler Gaziantep'te "Kuruyemiş İşleme Tesisi Tamamlama Projesi" uygulayan işletmeye ziyarette bulundular. Yatırımcımız, KKYDP'den aldığı hibe desteği ile sektörde kapasitesini büyütüp istihdamını artırdığını dile getirdi. Yine "Mercimek İşleme", "Çelik Silo", "Antepfıstığı İşleme", "Un İşleme", "Mısır İşleme Tesisini" de ziyaret eden ekip Program kapsamında verilen makine ekipmanları ve üretim süreçlerini inceledi. Tamamlama niteliğindeki projelerin ülke ekonomisine kazandırılmasıyla birlikte yapılan üretimi yerinde inceledi.

Ekip Gaziantep'ten sonra Şanlıurfa'da da %50 hibe desteğinden faydalandırılan "Bakliyat Eleme ve Paketleme Tesisi", "Buğday Firiği İşleme Tesisi", "Çelik Silo Tesisi", "Jeotermal Sera Tesisini" ziyaret etti.