T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ESKİŞEHİR'DE TARIMSAL ÜRETİM İÇİN AZ TOPRAKLI VE TOPRAKSIZ ÇİFTÇİLERE HAZİNE ARAZİSİ DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 15.9.2022

Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzce, 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu hükümlerine istinaden, Uygulama Alanı ilan edilen yerlerde az topraklı ve topraksız çiftçi ailelerinin çiftçilik yapmak şartıyla topraklandırılmaları için Arazi Dağıtım Projeleri yürütülmektedir.

Arazi Dağıtım Projeleri kapsamında bu güne kadar ülkemizde 15 ilde 39 ilçede 203 köy/kasaba/Mahallede 1.066.527 dekar hazine arazisi, 16.583 çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıtılmıştır.

Arazi Dağıtım Projeleri kapsamında 1999-2007 yılları arasında Eskişehir İli, Sivrihisar ilçesi Biçer, Ortaklar, Demirci, Kaldırım, Ahiler, Kurtşeyh, Hamamkarahisar, Göktepe, Aydınlı ve Mülk Mahalleleri,

Günyüzü ilçesi Mercan ve Ayvalı Mahalleleri,

Mahmudiye ilçesi Kaymazyaylası Mahallesi ve

Mihalıççık ilçesi Ahurözü Mahallesi olmak üzere toplam 14 Mahallede, 111.103 dekar arazi 1020 çiftçi ailesine tapu tescilleri yapılarak dağıtılmıştır. Dağıtılan araziler atıl kalmayıp çiftçilerimiz tarafından üretiliyor. Kuru arazilerde Buğday ve Arpa, sulu arazilerde ise Şeker Pancarı, Dane Mısır, Slajlık Mısır ve Yağlık Ayçiçeği üretilmektedir.

Dağıtım projeleri uygulandıktan sonra atıl bırakılmayıp üretime kazandırılması amacıyla Bakanlığımız tasarrufunda bulunan 1008 dekar hazine arazisi de 2022 yılında, Kaldırım Mahallesinde 7, Ayvalı Mahallesinde 1 kişi olmak üzere toplam 8 Yedek Hak sahibi çiftçiye dağıtılmış ve Eskişehir İl Müdürlüğümüzce tertip edilen tapu dağıtım töreniyle çiftçilerimize tapuları verilmiştir.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir KARABULUT, İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ, İl Müdür Yardımcısı Rıdvan AKPOLAT, Çalışma Grubu Sorumlusu Selahattin GÜNCİ, Şube Müdürü Ece ÖZEL CURA, teknik personeller ve çiftçilerin katılımıyla 06.09.2022 tarihinde Tapu töreni tertip edilmiştir.          

Halen Eskişehir İli, Günyüzü İlçesi, Kayakent Mahallesinde 15.000 Dekar Arazi Dağıtım Proje çalışmaları devam etmektedir.

3083 sayılı Kanun gereğince, Bakanlar Kurulunca uygulama alanı ilan edilen bölge ve köylerdeki tarıma elverişli hazine arazilerinin hak sahibi çiftçilerimize dağıtım yapılıyor. Ardından yapılan yer tesliminden sonra ilk 4 yıl ödemesiz olmak üzere devamında, 10 yılda 10 eşit taksitle faizsiz şekilde toplamda 14 yılda ödenecek biçimde makul fiyatlarda topraklandırılma yapılıyor. Köyünde kalıp çiftçilik yapan üreticilerimize verilen topraklarla ayni ve nakdi destekler tarımsal üretimin sürdürülmesi açısından çok önemli. Eskişehirli çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Her zaman Çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.