T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Aksaray Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin üretim üssü olması yolunda önemli bir adım daha atıldı

Yayın Tarihi : 17.9.2022

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin, kamuoyu ile paylaştığı "şehir merkezleriyle tarımsal üretim alanları arasındaki mesafeyi azaltmak amacıyla kent tarımını güçlendireceğiz. Tarım sektörümüz için önemli doğal avantajlarımızdan birisi olan ve dünya lideri olduğumuz Jeotermal kaynaklarımızla çok daha fazlasını yapabilmek için kollarımızı sıvadık" söylemi ve bu yöndeki talimatları doğrultusunda ve Aksaray Valisi Sayın Hamza Aydoğdu'nun öncülüğünde, Aksaray ili Merkez ilçesi Karkın köyünde kuruluş çalışmaları başlatılan Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (TDİOSB),  üretim için önemli bir adım daha atılarak yer seçimi komisyon toplantısı gerçekleştirildi. 

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin de katılımı ile gerçekleştirilen yer seçimi komisyonu toplantısında, TDİOSB'nin kurulacağı alanla ilgili herhangi bir olumsuz görüş bildirilmediğinden alanın TDİOSB yeri olarak kesinleştirilmesi için gerekli iş ve işlemlere başlandı.

1.440.dekar alanda kurulacak TDİOSB ile yılda 40 bin ton yaş sebze üretimi, öncelik genç ve kadın çiftçilerde olmak üzere doğrudan 2.000 kişiye istihdam sağlanarak bölgede kırsaldan kente göçün azaltılması ve kırsala dönüşün başlatılması, üretimin artırılması ve böylelikle kırsalda refah düzeyinin artırılması hedeflenmektedir.

Kent tarımı uygulamasının önemli bir parçası olarak Aksaray'da kurulacak olan Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB bünyesindeki modern teknolojik seralarda, ısıtmanın jeotermal kaynak kullanılarak gerçekleştirilmesi ile seracılık faaliyetlerinde önemli bir maliyet oluşturan ısıtma giderlerinin düşürülmesi,  kışın sert soğuklardan etkilenmeden ve bölgenin iklim koşulları sebebiyle de yazın soğutmaya gerek kalmadan yılın 11 ayı üretim yapılması planlanmaktadır.

Aksaray Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB Projesinin hedeflerinden birisi de, yeni kent tarımı vizyonu ile birlikte Aksaray ilinde ve komşu illerde yaşayanların daha taze ve uygun fiyatlı, yüksek kalitede sebzeye erişiminin sağlanmasıdır.

Ayrıca sanayi parsellerinde kurulacak işleme ve kurutma tesisleri ile soğuk hava depoları aracılığıyla üretilen sebze ve meyveler gerektiğinde işlenmiş,  kurutulmuş ve dondurulmuş ürün olarak da pazara sunulabilecektir.

Yatırım, istihdam, üretim hedefleri doğrultusunda TDİOSB'de kurulacak modern ve teknolojik seralarda kaliteli ve güvenilir ürünlerin üretilmesi, istihdam sağlanması ve üretilen ürünlerin ilin ihtiyaçları karşılandıktan sonra çevre illerde de pazara sunulması ile ilin gelişmişlik düzeyinin yükselmesine de katkı sağlanacağı değerlendirilmektedir.

Tarım-Sanayi entegrasyonuna katkı sağlayan, yatırım, istihdam, üretim hedefleri doğrultusunda kurulduğu bölgeye değer katan üretim üssü TDİOSB'leri desteklemeye devam ediyoruz.