T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YATIRIMCILARIMIZ ÜRETİYOR BİZ DESTEKLİYORUZ

Yayın Tarihi : 19.9.2022

 Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile 2006 yılından günümüze tarımsal üretim yapan yatırımcılarımızı destekliyoruz.

Şanlıurfa'da baba mesleği tarımsal üretimle uğraşan Mehmet Ali ve Ömer DAĞYUDAN kardeşler  %50 devlet katkılı hibe programı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uyguladıkları,  "Firik Bulguru İşleme Tesisi" projesi ile hem yatırımlarının ürün bandını genişleterek pazarlarını büyütüp İngiltere, Amerika ve İsveç'e ihracata başladılar hem de ülkemize katma değer kazandırdılar.

Yatırımcılarımız KKYDP'den aldıkları hibe desteği ile tarımsal üretim faaliyetlerinde, son günlerin trend ürünü, kökeni antik dönemlere inen, yüksek lif, potasyum ve demir kaynağına sahip Firik Bulgurunun işlenmesine yöneldiler. Ömer DAĞYUDAN "Uyguladığımız proje ile yöremizde firik üretiminin yaygınlaştırılıp geliştirilmesini ve işlenip, paketlenerek marketlere ulaşmasını amaçladık." diye belirterek "Hibe kapsamında alınan makine ekipman ile ürünlerin işlenmesinde kaliteyi artırarak pazarda raf ömrünü uzattık." dedi.

Firik buğdayından hazır yemek konserve çeşitlerini ürün bantlarına ekleyerek marketlerdeki ürün çeşitlerini artırdılar. Kapasitesi büyüyen tesislerinde istihdam edilen personel sayısını da artırdılar.

DAĞYUDAN Kardeşler, sözleşmeli tarım ile firik bulgurunun yani birincil ürünün üretimine de katkıda bulunarak üretim zincirindeki paydaşlara da olumlu etkilerde bulundular.

Yatırımcılarımız üretiyor biz destekliyoruz.