T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GÖKSU TAŞELİ HAVZASI KALKINMA PROJESİ KAPSAMINDA İLK ADAÇAYI HASADI YAPILDI

Yayın Tarihi : 23.9.2022

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında, Tıbbi Aromatik Bitki Demonstrasyonu ve Özel Sektör ile Sözleşmeli Tarım Modeli'nin uygulandığı Konya'da bu yıl ilk hasatlar yapıldı. Konya'nın Bozkır/Hamzalar Köyü'nde, 191 dekar alanda, 800.000 adet adaçayı fidesi dağıtılarak 2021 yılı Ekim ayında dikimleri yapıldı. Böylece 5 yıl süresince, "Ürün Alımı Sözleşmesi" yapılan üreticilerin ürünlerinin satışı garanti altına alınarak DİTAP sistemine girmeleri sağlandı.

Projeden destek alan 13 üreticimiz, sözleşmeli üretim modeliyle, tamamen ücretsiz ve alım garantili olarak başladıkları adaçayı üretimlerinin ilk hasadını bu yıl Ağustos ayında yaptılar. Hasat edilen  adaçayları kurutulup çuvallanarak Eylül ayının ikinci haftasında alıcı firma tarafından yerinde teslim alındı.

Yaşam süresi yaklaşık 8 yıl olan adaçayı yılda 2 kez hasat edilebiliyor. Proje kapsamında ilk defa uygulanan "Özel Sektör ile Sözleşmeli Tarım Modeli"yle bölgede alternatif ürün üretimi denemeleri yapılmış oldu. Yeni üreticilerin bu çeşitlere ilgi duyacağı ve sonrasında genişleyen ekim alanları ile bölgenin aromatik bitkiler için bir cazibe noktası olacağı öngörülüyor.