T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRÜ SAYIN BURHAN DEMİROK ÖZBEKİSTAN HEYETİNİ KABUL ETTi

Yayın Tarihi : 14.12.2022

Tarım Reformu Genel Müdürü Sayın Burhan DEMİROK, yürüttüğümüz çalışmalar ve deneyimlerimiz hakkında bilgi almak üzere ülkemizi ziyaret eden Özbekistan Tarım Bakanlığı Heyeti ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

12 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen toplantı, Özbekistan Tarım Bakanlığı Daire Başkanı Nodir Kodirovich, Ohangoron bölgesi Vali Yardımcısı Turaev Tulkinboy Gaienevich ve beraberinde uzmanlardan oluşan heyet ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ilgili Daire Başkanları ve Çalışma Grup Sorumlularının katılımları ile gerçekleştirildi.

Sayın Burhan DEMİROK açılış konuşmalarında, Özbekistan heyetine Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün yürüttüğü faaliyetlerden bahsetti. Kırsal kalkınma desteklemelerinin, IFAD finansmanlı projelerin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü sahada güzel örneklerin olduğunu dile getirdi. Ayrıca Tarım Sigortaları Sistemimizin başarılı yürütüldüğünü belirterek diğer ülkelere de örnek model olan TARSİM çalışmalarını yerinde de ziyaret etmelerini özellikle vurguladı.

 Özbekistan heyeti ile toplantılar iki gün devam etti. İlk gün İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Dr. Soner MAVİ Tarım Reformu Genel Müdürlüğü çalışmalarına ilişkin genel bilgilendirmelerde bulundu sonrasında ilgili konu uzmanları Kırsal Kalkınma Destekleri, Tarımsal Desteklemeler, Faiz indirimli tarımsal krediler, Çiftçi Kayıt Sistemi konularında bilgi paylaşımında bulundular soruları cevapladılar. İkinci gün basınçlı sulama sistemleri ve desteklemeleri ile IFAD ek finansmanlı projeler kapsamında desteklenen sulama sistemleri ve GES ile sulama konularında Özbekistan heyetine sunumlar yapıldı.

Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin devam etmesi temennisi ile sahadaki deneyimlerinin yerinde görülmesi konusunda ileri bir tarihte tekrar ziyaret gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bekir ENGÜRÜLÜ bir diğer Özbekistan heyeti, Özbekistan Maliye Bakanlığına bağlı Sigorta Piyasası Gelişimi Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Botır USMONALİEV ve Uzagrar sigorta'da görevli Vaxobov Abdurashid RASULOVİCH ile bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantıya Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Kamil ÖZDEMİR ve AB Uzmanı Mehmet Kerem TEKİN'de katılarak, Özbek yetkililere ülkemizde uygulanan tarım sigortaları sistemine (TARSİM) ilişkin bir sunum gerçekleştirdiler.

Toplantıda Özbekistan'da, TARSİM modelinde devlet destekli tarım sigortaları sisteminin kurulması gündeme gelmiş ve Özbekistan tarafında konunun diğer muhatap kurumlarının katılımı ile bir toplantı yapılması kararlaştırılmıştır.