T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GÖKSU TAŞELİ HAVZASI KALKINMA PROJESİ’NDE ÜRETİCİLERİMİZE MAKİNA-EKİPMANLARI TESLİM EDİLDİ

Yayın Tarihi : 28.12.2022

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP) kapsamında, Konya'nın Bozkır ilçesinde 83 üreticimize makine-ekipmanları teslim edildi.

Bozkır'da düzenlenen hibe teslim töreninde üreticilerimize, 42 adet Bahçe El Traktörü, 5 adet Damla Sulama Sistemi, 19 adet Taşınabilir GES, 5 adet Arıcı Karavanı, 12 adet Süt Sağım Makinası, Bozkır Sarıoğlan Kırsal Kalkınma Kooperatifi'ne de bir adet kazıcı-yükleyici teslim edildi.

Proje kapsamında, iklim değişikliğine direnç göstermek, kuraklıkla mücadele etmek, doğal kaynakları yönetebilmek ve çiftçilerin maliyetlerini düşürebilmek amacıyla bağ ve bahçeler için Damla Sulama Sistemleri, Güneş Enerjili Bireysel Taşınabilir Sulama Sistemleri kuruluyor. Mevcut hayvan işletmelerinde ise üretim maliyetlerini düşürmek ve hayvan refahını artırmak amacıyla makina-ekipman destekleri veriliyor.

2022 yılında, Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi'nin İyileştirilmiş Tarımsal Verimlilik ve Kalite Hibeleri kapsamında, %70-80 hibe desteğiyle, 170 Adet Bahçe El Traktörü, 30 adet Damla Sulama Sistemi, 63 adet Güneş Enerjili Bireysel Mobil Taşınabilir Sulama Sistemi ve 9 adet Arıcı Karavanı, %100 hibe desteğiyle 24'er adet Süt Sağım Makinası ve Krema Makinası verildi. Toplam 9.038.723 TL tutarındaki hibe desteklerinden proje bölgesindeki 7 ilçede toplam 296 kişi yararlandı.