T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TSÜAB Uluslararası Tohum Çalıştayına Katıldık

Yayın Tarihi : 28.12.2022

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ'nin katılımlarıyla "Geleceğimiz İçin Tohum" temalı 2022 Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Uluslararası Tohum Çalıştayı 23-24 Aralık 2022 tarihlerinde Antalya'da düzenlendi. Çalıştaya Tarım Reformu Genel Müdürlüğünü temsilen Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ali ELÇİN katıldı.

Daire Başkanı Ali ELÇİN konuşmasında, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında; tarıma dayalı ekonomik yatırımlara, kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına ve makine ekipman alımlarına verilen %50 hibe desteğine değindi. Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak amacıyla gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine 2006 yılından beri %50 hibe desteği sağladıklarını dile getirdi. Tamamlanan ve devam eden projelerle birlikte toplam 16.243 projeye 4.4 Milyar TL hibe ödemesi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Katılımcılara Program kapsamındaki makine-ekipman alımları ve tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, su ürünleri yetiştiriciliği, yenilenebilir enerji kaynakları üretimi yatırım konularında bilgilendirmelerde bulundu. KKYDP kapsamında kadınlar ve genç girişimcilere pozitif ayrımcılık uyguladıklarını da belirtti. Programla 6.962 kadın olmak üzere toplam 118.500 kişiye istihdam yaratıldığını da sözlerine ekledi.

Çalıştayın kapanışında Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus KILIÇ ve TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray GENÇER, Daire Başkanı Ali ELÇİN'e plaket takdim ettiler.