T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSAL KALKINMA PROJELERİYLE ÜRETİCİLERİMİZİN GELİRİNİ ARTIRIYORUZ

Yayın Tarihi : 30.12.2022

Kırsal bölgelerde yoksulluğu azaltmak, çiftçilerin gelirini artırmak, iklim dostu tarım uygulamalarını hayata geçirmek amacıyla; üç ayrı proje 15 ilde uygulanmaktadır.

"Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma, Güçlü Türkiye"

Konya ve Karaman illerinin dağlık kısımlarında yer alan ilçeler ve bağlı köylerinde yürütülen Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi'yle; tarımsal verimlilik, doğal kaynak yönetimi ve pazar erişiminin geliştirilmesine yönelik bireysel hibeler ve altyapı yatırımlarını da içeren kapsayıcı bir program uygulanmaktadır.

Bugüne kadar bireysel hibeler kapsamında 1.646 kişiye 42.5 milyon TL, altyapı yatırımları kapsamında 19 milyon TL ödeme gerçekleştirildi. Proje başlangıcından Aralık 2022'ye kadar toplam 61.5 milyon TL harcama yapılarak, toplam 78.572 kişi fayda sağladı.

"Gelecek Kırsalda Şekillenecek"

Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş) ve Batı Karadeniz (Kastamonu,  Bartın, Sinop, Çankırı) olmak üzere 2 bölgede, 8 ilde yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi'yle; ekonomik kalkınma kümelerinin gelişimi ve kapsayıcı kırsal finans çalışmalarına yönelik bireysel hibeler, altyapı yatırımlarını da içeren kapsayıcı bir program uygulanmaktadır.

2022 yılı Aralık ayı itibariyle bireysel hibeler konusunda 920 kişiye ve 182 göçer aileye destek verilerek 26 milyon TL, demonstrasyonlar konusunda 235 kişiye destek verilerek 7,5 milyon TL ödeme gerçekleştirildi. Proje başlangıcından Aralık 2022'ye kadar toplam 33.5 milyon TL harcama yapılarak, toplam 106.196 kişiye fayda sağladı.

"İklim Dostu Tarım Uygulamalarıyla Kırsal Alanları Kalkındırıyoruz"

Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Dünya Bankası eş finansmanı ile Orman Genel Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde 5 ilde uygulanmaktadır.

Entegre peyzaj yönetimini güçlendirilmesi, hedeflenen bölgelerdeki kırsal topluluklar için iyileştirilmiş geçim fırsatlarına ve dayanıklı altyapıya erişimin artırılmasını hedefleyen TULIP, Bolaman Çayı Havzası Rehabilitasyon Projesi (Ordu, Tokat) ve Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (Yozgat, Sivas, Tokat, Çorum) olmak üzere iki ayrı havzada uygulanmaktadır.

2022 yılının Temmuz ayında başlayan Proje uygulamaları kapsamında bugüne kadar; Tokat, Sivas ve Çorum illerinde üreticilerimizin tarımsal üretimini ve verimliliğini artırılmasına yönelik %100'ü hibe 286 ton hububat ve yem bitkileri tohumu dağıtılarak,  3.7 milyon TL ödeme gerçekleştirildi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen GTHKP, KDAKP ve TULIP ile; Konya, Karaman, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Bartın, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Ordu, Tokat, Sivas, Yozgat ve Çorum illerinde yoksulluğu azaltıyor, üreticilerimizin gelirini artırıyoruz.

Tarımsal üretim ve verimliliği geliştirerek pazarlama faaliyetlerini arttırıyor, üreticilerimizin ekonomik yönden güçlenmeleri için örgütlenmeleri yönünde bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Projelerle, üretkenliği ve üretimi artıran dayanıklı tarım yöntemlerini uyguluyor, iklim dostu tarım uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilir tarımsal ürünlerin markalaşması ve pazarlanmasıyla kırsal kesimin gelir kaynaklarını çeşitlendirilmektedir.