T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Açılışı yapılan Şanlıurfa’nın önemli yatırımları arasında bir Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi

Yayın Tarihi : 2.01.2023

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da gerçekleştirilen yatırımların toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceği, siyasi ve ekonomik gelişmeler, gerçekleştirilen ve geleceğe dönük planlanan projelerle ilgili önemli mesajlar verdi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışımı yaptığı önemli yatırımlar arasında,  8.500 dekar alanda kurulan ve besi sığırcılığı faaliyeti yapılacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesindeki (TDİOSB) 152 adet besi işletmesi ve 4,6 Megawat gücündeki biyogaz tesisi de yer almaktadır.

Şanlıurfa Besi TDİOSB'ye, tamamlanan altyapı inşaatları için Bakanlığımız bütçesinden reel değerle 89 milyon TL (güncel değerle yaklaşık 500 milyon TL) kredi kullandırılmıştır.

Bakanlığımızın kredi desteği ile altyapı inşaatları kapsamında TDİOSB alanında; 62 km yol imalatı, 44 bin metrekare kaldırım imalatı, 56 km içme suyu hattı imalatı, 25 km yağmur suyu hattı imalatı, 55 km elektrik hattı imalatı, 12 km çevre duvarı imalatı, 532 adet besi işletmesi parselinin kazı ve dolgusu olmak üzere toplamda 9 milyon metreküp kazı işi gerçekleştirilmiş ve parseller altyapısı hazır olarak yatırımcıların kullanımına sunulmuştur.

1 Kasım 2018 tarihli ve 300 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereği, Şanlıurfa Besi TDİOSB alanındaki işletme ve sanayi parselleri tamamen (%100) bedelsiz olarak yatırımcılara tahsis edilmektedir.

Şanlıurfa Besi TDİOSB'de, açılışı yapılan 152 adet besi işletmesi ile birlikte toplam 532 adet besi işletmesi ve üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik 8 adet sanayi tesisi faaliyet gösterecektir.

Toplam 106 bin baş besi sığırı kapasitesiyle ilin et ve et ürünleri üretim üssü olacak Şanlıurfa Besi TDİOSB, tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde doğrudan 8.100 kişilik istihdam ve bir besi döneminde yaklaşık 47.700 ton karkas et üretimiyle GSMHY'de önemli bir katkı sağlayacaktır.

Besi işletmelerinde ortaya çıkacak hayvan gübresi ve diğer atıklar da, açılışı gerçekleştirilen biyogaz tesisinde işlenerek elektrik enerjisi ve organik gübre üretilmek suretiyle ekonomiye kazandırılacaktır.   

Ülkemizin yatırım, üretim, istihdam hedefleri doğrultusunda alın teri ile akıl terini birleştirerek üretmeye devam eden TDİOSB'leri desteklemeye devam ediyoruz.