T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM SİGORTALARI HAVUZU EKSPERLERİ TEMEL EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 12.01.2023

Bakanlığımız, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi'nin iş birliği ile yapılmakta olan, 23. Dönem Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Üretim Temel Eğitim Programı, 9 Ocak 2022 tarihinde, Mersin ili Erdemli ilçesi Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde başladı.

Eğitim programının açılışına, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi Bekir ENGÜRÜLÜ, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Kamil ÖZDEMİR ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü, Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi Serpil GÜNAL, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan Uzman Melih ÖZBULUT ve beraberlerindeki heyet katıldı.

Ayrıca Bakanlığımızca desteklenen ve TARSİM modeli temel alınarak kurulan Azerbaycan AGRAR Sigorta Fonu adına Genel Müdür Yardımcısı Firdovsi AĞAŞİRİNOV da, ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki Tarım Sigortaları işbirliği çerçevesinde açılışa online olarak katılım sağladı.

Sayın ENGÜRÜLÜ açılış konuşmalarında, Bakanlığımızın faaliyetleri ile son yıllarda yaşanan iklim değişikliğine bağlı doğal afetlerin sıklığı ve farklı zamanlarda farklı riskler ile karşılaşılabildiği durumların ortaya çıkması ile tarım sigortalarının önemi ve hasar tespit ile risk inceleme işlemlerinin ne kadar kilit bir rol oynadığını ifade ederek, Tarım Sigortaları Havuzu eksper adaylarına eğitim programının hayırlı olması temennisinde bulunarak başarılar diledi.  

Sayın GÜNAL ise yaptığı konuşmada, eksper adaylarına eğitim programı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, eğitimin hayırlı olması temennilerini iletti.

Açılış programının ardından Sayın ENGÜRÜLÜ, Sayın GÜNAL ve beraberindeki heyet, Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Devlet Destekli Tarım Sigortasına ilişkin memnuniyet düzeyinin arttırılması, bu alandaki beklentilerin tespit edilebilmesi ve Mersin ili özelinde sigortanın yaygınlaştırılması ve sigortalılık oranının artırılması amacıyla bilgi alışverişinde bulunuldu.

Sigortacılık Eğitim Merkezi kısa adıyla SEGEM tarafından gerçekleştirilen Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı için bu yıl Türkiye genelinden toplam 967 kişi başvuruda bulundu. Bu başvurular arasından Bitkisel Üretim Temel Eğitim Programı'na katılmaya hak kazanan 185 kişi, 9 – 21 Ocak tarihleri arasında 13 gün sürecek olan Tarım Sigortaları Havuzu temel eğitim programına alındı. Eğitim programına, Azerbaycan AGRAR Sigorta Fonu'ndan eksperler de eğitim almak üzere ilk defa katılım sağladılar.

Eğitim programı kapsamında, eksperlikte denetim, iş ve meslek etiği, iletişim ve beden dili, genel sigortacılık bilgisi, tarım sigortaları ile ilgili temel hukuki bilgiler, temel ürün çeşitleri için verim ve hasar tespit uygulamaları ve arazide gerçekleştirilecek hasar tespit teknikleri çalışmaları gibi 26 farklı oturumda dersler alacaklar.

Eğitim sonrası başarılı olan eksper adayları; hasarın tam ve doğru tespit edilmesinin Sistem'in en temel ve en gerekli operasyonu olduğu bilinciyle Tarım Sigortaları Havuzu adına risk inceleme ve hasar tespiti yapabilecekler.