T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Aksaray Karkın Jeotermal Isıtmalı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişilik Kazandı

Yayın Tarihi : 16.01.2023

Kurucu ortak olarak Aksaray İl Özel İdaresi,  Aksaray Belediye Başkanlığı, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası, Aksaray Ticaret Borsası, Aksaray Ziraat odası ve Aksaray TDİOSB Yatırımcıları Derneğinin yer aldığı Aksaray Karkın Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB, kuruluş protokolünün Sayın Bakanımız Prof. Dr Vahit KİRİŞÇİ tarafından onaylanması ile tüzel kişilik kazanmıştır.

Aksaray Karkın Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB, 1.440 dekar alan üzerinde kurulacak ve yatırım tutarı yaklaşık 1,5 milyar TL olacak, tüm etapları tamamlandığında Aksaray ilinin sebze üretimi % 50 artarak, 50.000 ton fazladan sebze üretimi sağlanacaktır.

Aynı zamanda Bakanlığımızın yerinde istihdam politikasıyla % 80'ı kadınlardan oluşacak ve yaklaşık 2 bin kişinin istihdamıyla da yöre halkının refah seviyesine de katkıda bulunacaktır.

Sayın Bakanımızın kamuoyunda sıklıkla dile getirdiği Kent Tarımı uygulaması, kentin gıda ihtiyaçlarının arz-talep dengesi gözetilerek bölgenin kaynaklarıyla üretilmesi, doğrudan veya işlenerek pazara sunulmasına yönelik geniş bir çerçeveyi içerisinde barındırmaktadır.

TDİOSB tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde, yerinde üretimle tazeliğini koruyan uygun fiyatlı ürünlerin tüketiciye daha hızlı ulaştırılması ve Kent Tarımı vizyonu ile kendine yetebilen kentler politikasına da önemli katkılar sağlayacaktır.

Topraksız ve tam otomasyonlu endüstriyel seralarda üretilecek ürünlerin işlenerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesine yönelik sanayi tesislerinin yer alacağı Aksaray Karkın Jeotermal ısıtmalı Sera TDİOSB'de, jeotermal kaynak ile birlikte rüzgar enerjisi (RES), güneş enerjisi (GES) ve biyokütle enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmektedir.

Aksaray İlimize hayırlı olması dileklerimizle.