T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

UZMAN ELLER PROJELERİNDE HİBE MİKTARI 250 BİN TL’YE YÜKSELTİLDİ

Yayın Tarihi : 17.01.2023

TARIM ve HAYVANCILIK ALANLARINDA LİSE MEZUNU GENÇLERİMİZ DE KAPSAMA ALINDI

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinde değişiklik yapılan düzenlemeleri içeren 6691 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 14 Ocak 2022 tarihli ve 32073 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uzman Eller Projeleri ile tüm Türkiye'de; kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokullarından mezunların uyguladıkları projelere 100 bin Türk Lirasına kadar hibe desteği veriliyordu.

Yapılan yeni düzenlemeler ile;

Projelerin sürdürülebilirliğini ve kırsal kalkınmaya katkısını artırmak amacıyla hibe tutarı %150'lik artışla 250 bin Türk Lirasına çıkarılmıştır.

Bakanlığımız ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanmış olan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullarından mezunlar da Proje kapsamına alındı. Kapsam dâhilindeki lise mezunlarına da iş ve istihdam imkânı doğdu.  

2022-2024 yılları arasında Tüm Türkiye'de uygulanacak olan Projede 2022 yılında yatırımını tamamlayan 1.023 kişiye hibe ödemesi yapılmıştır.

Uzman Eller Projeleri ile ilgili gelişmeleri Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.