T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSAL DEZAVANTAJLI ALANLAR KALKINMA PROJESİ’nde VERDİĞİMİZ DESTEKLER MERSİN ve OSMANİYE’de ÜRETİCİLERİMİZLE BULUŞTU

Yayın Tarihi : 19.01.2023

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında, Mersin'de Modern Arı Kovanı dağıtımı ile Trabzon Hurması ve Ceviz Bahçesi Demonstrasyonları, Osmaniye'de de Telli Terbiye Sistemli Üzüm Bahçesi Tesisi Demonstrasyonları faaliyetleri tamamlandı.

%100 destekle, Çamlıyayla ve Mezitli'de Ceviz Bahçesi ve Trabzon Hurması Demonstrasyonları kuruldu.

Mersin'in Toroslar-Mezitli Ekonomik Kalkınma Kümesi (EKK)'nde yer alan Veyselli, Dağpazarı ve Çivi köylerinde, 1'i genç olmak üzere 6 üreticiye %100 hibe desteği verilerek toplam 12 da alanda Ceviz Bahçesi Demonstrasyonları kuruldu. Bölgede yaşayan çiftçilere de örnek teşkil edecek olan hibe desteğiyle üreticilerimize tel çitli bahçe kurulumu, damlama sulama sistemi, fidan ve çapa motoru desteği de verildi.

Proje hibe programı ile yörede yüksek verimli, kaliteli, hastalık ve zararlılara dayanıklı, yörenin iklim koşullarına en iyi adapte olan çeşitleri ve doğru yetiştirme tekniklerini üreticilere tanıtılması ve birim alandan alınan verimi yükselterek üreticilerin gelir düzeyinin arttırılması amaçlanıyor.

Mersin'in Toroslar-Mezitli ve Tarsus-Çamlıyayla EKK'da yer alan Kurtçukuru, Boğazpınar, Körmenlik, Ayvagediği ve Güzelyayla köylerinde ise, 1'i genç olmak üzere 5 üreticiye %100 hibe desteği verilerek toplam 10 da alanda Trabzon Hurması Demonstrasyonları kuruldu.

Bu sayede yörede Trabzon hurması yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması çiftçilerin küçük alanlardan yeterli geliri elde etmesi ve genç çiftçilerin üretime katılımının sağlanması amaçlanıyor.

%70 destekle, Çamlıyayla, Mezitli, Erdemli ve Silifke'de 4.330 adet Modern Arı Kovanı dağıtıldı.

Mersin ilinde, Tarsus-Çamlıyayla EKK'da; Olukkoyağı, Pirömerli, Yalamık, Fakılar, Merkez (Cumayakası), Sarıkoyak, Sebil, Toroslar-Mezitli EKK'da; Arslanköy, Atlılar (Sadiye),  Ayvagediği, Değirmendere, Gözne, Güzelyayla, Yavca, Takanlı, Tepeköy, Erdemli EKK; Çerçili, Güzeloluk, Harfilli, Karahıdırlı, Kösereli, Sarıkaya, Tapureli, Üzümlü ve Silifke EKK'da yer alan; Ayaştürkmenli, Mara (Kırobası), Kavak, Kıca, Çamlıca, Nuru, Sarıaydın, Seydili, Sömek ve Şahmurlu köylerinde yaşayan ve arıcılık ile uğraşan, 7'si kadın, 16'sı genç olmak üzere, toplam 59 üreticiye %70 hibe desteğiyle, toplam 4.330 adet Modern Arı Kovanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Hibe programı ile arıcılık faaliyetlerinde en önemli girdilerden biri olan modern arı kovanlarının temin edilerek arıcılığın desteklenmesi amaçlanıyor.

%100 destekle, Kaman, Aşağı Kardere ve Yukarı Kardere'de Üzüm Bahçesi Demonstrasyonları kuruldu.

Osmaniye'nin Bahçe ilçesi, Kaman, Aşağı Kardere ve Yukarı Kardere köylerinde 5 çiftçiye Telli Terbiye Sistemli Üzüm Bahçesi Tesisi Demonstrasyonları kuruldu. Her bir çiftçiye 3,5 dekar olmak üzere toplam 5 çiftçiye 17,5 dekar üzüm bağı demonstrasyonları ile birlikte sertifikalı asma fidanı, destek sistemi yapımı, damlama sulama sistemi kurulumu ve ihata tel çit yapımı da projeden karşılandı.

Demonstrasyonlarda Kabarcık, Hönüsü, Royal, Red Globe ve Trakya İlkeren çeşitleri kullanıldı. Bahçe ilçesinde geleneksel üzüm yetiştiriciliğiyle elde edilen pekmezlik ve şıralık üzüm için önemli bir gelir kaynağıdır.

Telli terbiye sisteminin ilçede az biliniyor olması, bağlarda damla sulama uygulamasının yapılmaması, üretimde uygun anaç kullanılmaması gibi nedenlerle yeterli verim sağlanamıyordu. Proje hibe programı ile kurulan üzüm bağı demonstrasyonlarıyla modern üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, daha kaliteli ve yüksem verim alınması amaçlanıyor.