T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KONYA’DA 19. TARIM, TARIMSAL MEKANİZASYON VE TARLA TEKNOLOJİLERİ FUARINA KATILDIK

Yayın Tarihi : 22.03.2023

Konya’da 14-18 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen “19. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarına” Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Teknolojileri ve Mekanizasyon Daire Başkanlığı tarafından katılım sağlanmıştır.

Konu uzmanı personellerimiz, Fuarda gerek Türkiye’de üretim yapan firmalara gerekse ithalatçı firmalara ait stantlarda sergilenen tarım makinaları ve ekipmanları gezerek tarım sektöründe makine bazında teknik gelişmeleri yerinde izlediler.

Ayrıca konu uzmanları, sektör temsilcilerinin karşılaştıkları sıkıntıları ve taleplerini dinleyip, bilgilendirmelerde bulundular. Özelikle akıllı tarıma yönelik geliştirilen makinaların birim maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile desteklemelerde bu teknolojiyi içeren makinalara öncelik verilmesi ve kullanıcıların bu teknolojilerle biran önce tanıştırılmasının girdi maliyetlerini düşürmek için iyi olacağı, küresel ısınma ve kuraklığın yol açtığı problemlerin çözümü açısından bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği bilgisini paylaştılar.

Konya Tarım Fuarına katılan çiftçiler, sergilenen makine ve ekipmanları yerinde görüp inceleme ve makine parklarını yenileme fırsatı yakalamışlardır.

Bu bağlamda imalatçılar satışlardan memnun olduklarını iyi bir satış ritmi yakaladıklarını;  kullanıcılar da parklarını yenilediklerini ifade ettiler.

Halihazırda tarım makinaları imalatçılarının gelmiş oldukları teknik seviyeler umut verici olarak değerlendirilmektedir.