T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKILLI TARIM TEKNOLOJİLERİ KAMU-START UP BULUŞMASI

Yayın Tarihi : 27.04.2023

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası'nın iş birliğiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ankara Genç Girişimciler Kurulu organizasyonunda "Afet Sonrası Tarımsal Sürdürülebilirliğe Akıllı Tarım Teknolojilerinin Olası Katkıları Kamu Start-Up (Yeni Girişimci Firmalar) ile buluştu.

Tarım Reformu Genel Müdürü Sayın Burhan DEMİROK'un açılış konuşmasını yaptığı kamu Start-Up Buluşması 25 Nisan 2023 tarihinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis salonunda gerçekleştirildi.

Sayın DEMİROK, yaptığı konuşmada son dört yıllık süreçte pandemi ve ardından yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı'nın gıda ve tarımda tedarik ve lojistik zincirlerinin kırıldığı dönemlerin yaşanmasına neden olduğunu belirterek tarımın ve tarımda teknoloji kullanımının önemini vurguladı. Tarım alanında akıllı teknolojilerin daha da geliştirilmesi çiftçilerimizin ve küçük üreticilerimizin bu teknolojiden faydalanmasını sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı olarak çeşitli kalemlerde tarımsal destekler verdiğini söyledi.

Daha sonra Sayın DEMİROK, Fuaye alanında bulunan stantları ATO Başkan vekili Halil İbrahim YILMAZ ile birlikte ziyaret ederek konuya atfettiği önem çerçevesinde firmaların sergilediği teknolojik ürünler hakkında bilgi almıştır.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde, TOBB Genç Girişimciler Kurulu işbirliği ve Ankara Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kamu- Start-Up buluşmasında akıllı hayvancılık ve bitkisel üretim teknolojileri, ürün takip, akıllı sulama sistemleri, akıllı /değişken oranlı gübreleme sistemleri, erken uyarı ve tahmin sistemleri ile tarımsal insansız hava aracı (drone) donanımı ve yazılımı üreten çeşitli teknokentlerde çalışmalarını sürdüren toplam 20 Start-Up  temsilcisi  kendilerine ayrılan fuaye alanında açtıkları stantlarda firmalarını ve teknolojilerini misafirlere tanıtma olanağı buldu. Bu temsilcilerin 13'ü ayrıca hazırladıkları sunumlarla bilgilendirmeler yaptılar.  

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Türkiye Sulama Kooperatifleri Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, S.S. Hayrabolu Önder Çiftçi Kooperatifi, Türkiye HAYKOOP, Türkiye Tohumcular Birliği, Su Ürünleri Yetiştiricileri Merkez Birliği gibi STK, Birlik ve Kooperatifler ile tarım bankacılığı yapan ŞekerBank ile İş Bankası temsilcilerinin de bulunduğu Buluşmada Ankara Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK BİLGEM gibi seçkin kurumların temsilcileri de buluşmaya katılım sağlamıştır.