T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ, Ankara'da düzenlenen IPARD III Programı Bilgilendirme Toplantısı'na Katıldı

Yayın Tarihi : 9.05.2023

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ'nin teşrifleriyle Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, IPARD Yönetim Otoritesi tarafından düzenlenen “IPARD III Programı Bilgilendirme Toplantısı" 3 Mayıs 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Toplantıya Bakan Yardımcısı Sn Dr. Nihat PAKDİL, Tarım Reformu Genel Müdürü Sn Burhan DEMİROK, Genel Müdür Yardımcısı, Yönetim Otoritesi Başkanı Sn Dr. Osman YILDIZ ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Sn Serkan DOĞAN ile     birçok kamu kurumundan, üniversitelerden ve sivil toplum kuruluşlarından da üst düzey temsilci katılım sağladı.

Toplantı öncesinde Bakanımız Sn. Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ, Yerel Eylem Gruplarının (YEG) açtığı standları ziyaret ederek temsilcileriyle sohbet etti. Hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantı süresince, IPARD II Programının ülkemizde elde ettiği başarı, 11 yıllık deneyim ve bu deneyimle hazırlanan, 2023 yılının ikinci yarısında başlayacak IPARD III Programı ile ilgili bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

Bakanı KİRİŞCİ, konuşmalarında IPARD Programı'nın tarım ürünlerinin katma değerli hale getirmesine ve istihdama katkı sağlayacağını belirterek, "IPARD kapsamında bulunan il sayısını 42'den 81'e çıkaracağız ve bunu tüm ülkede yaygınlaştıracağız." dedi.

Bakan KİRİŞCİ, "İnsanlarımızı kırsalda tutarak üretim zincirinde bir aksama yaşanmamasını istiyoruz. Kırsaldaki insanlarımızın refah seviyesini yükseltmek ve üretim seviyesini artırmak için destek veriyoruz. Bakanlık olarak bu kapsamda 'akıllı köy' konsepti oluşturduk." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, IPARD projeleri sayesinde uluslararası networkler kurduklarını, programların girişimcileri yatırım yaparken nelere dikkat etmesi konusunda da eğittiğini vurguladı.

Bakan KİRİŞCİ, ülkemizde IPARD Programının başarıyla uygulandığına da vurgu yaparak Türkiye'nin yüzüncü yılında kırsal alanda yaşayanların refah ve mutluluk seviyelerinin artırılması amacıyla çalışan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Yönetim Otoritesi ve TKDK personeline, IPARD yararlanıcılarına ve Yerel Eylem Gruplarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından IPARD yararlanıcılarına, Bakanımız ve katılımcılar tarafından plaket takdim edildi. Toplantı aile fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi