T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, IPARD Yönetim Otoritesi, Isparta’da Soğuk Hava Deposu Tesisi ile Konya’da 120 Büyükbaş Sağmal Hayvancılık İşletmesini Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 17.05.2023

Isparta'da soğuk hava deposu tesisini ziyareti,

Özge Öztürk ve Yunus Efe Öztürk çifti IPARD Programı hibelerinden yararlanarak, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında projelerini hayata geçirmişlerdir.

IPARD II Programı kapsamında, inşaat yapım işleri ile makine ve ekipman alımı kapsamında %50 hibe desteğinden yararlanarak modern soğuk hava deposu ve paketleme tesisini kurmuşlardır.  

Ayrıca, programın diğer çağrı dönemlerinde sundukları projeler ile 2 adet forklift almışlar ve kurdukları GES sistemi sayesinde işletmenin enerji ihtiyacını karşılamaktadırlar.

Modern atmosferik basınç sistemli soğuk hava depoları, 10.000 m3 kapasiteye sahip olup bölgenin üretiminde önemli olan elmaları yaklaşık 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edebilmektedir. Hindistan, Rusya, Bangladeş, Nijerya gibi ülkelere ihracat yapabilme imkânına kavuşmuşlardır.

Kendi ürünlerini depoladıkları gibi Isparta ve yakın bölgedeki üreticilerinde meyvelerini soğuk hava depolarında muhafaza ederek ürünlerin bozulmasını engellemekte ve tüketim ömrünü uzatarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.    

Konya ili Çumra ilçesindeki 120 büyükbaş sağmal hayvancılık işletmesi ziyareti,

Ziraat mühendisi olan Hasan Çekirdek işletmesini kurmadan önce yurt içi ve yurt dışında birçok örnek işletmeyi gezmiş ve bu deneyimleri sonucunda IPARD Programınca desteklenen Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü kapsamında verilen %55 hibe sayesinde projesini hayata geçirmiştir.

2019 yılında 120 büyükbaş sağmal inek kapasiteli, ızgara sistemli olan yarı açık ahır işletmesini kurmuştur.

AB standartlarında süt üretimi amacıyla kurulan işletmede, yem deposu, sağım odası, gübre çukuru ve gerekli makine ve ekipmanlarını hibe desteği kapsamında almıştır.

Ayrıca, Ziraat Bankasından aldığı krediyle tesisinde süt sağımı için robotik sağım makinesini işletmesine katmıştır.  

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen IPARD Programı hibeleri sayesinde hayvancılık sektöründe, kendi memleketine böyle modern bir işletmeyi kazandırdığı için çok mutlu olduğunu ifade etmiştir.

   ​