T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSAL DEZAVANTAJLI ALANLAR KALKINMA PROJESİ KAPSAMINDA ADANA’DA GÖÇER AİLELERE TAŞINABİLİR GÜNEŞ ENERJİ PANELLERİ DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 18.05.2023

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP), sekiz ilde, kırsal dezavantajlı alanlarda yaşayan küçük ölçekli çiftçilerin refahını artırmaya devam ediyor.

Adana ilinde, hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve daha önce KDAKP kapsamında Yaşam Çadırı ve Buzdolabı Desteği verilen göçer ailelere, elektrik ihtiyaçlarını gidermeleri için Taşınabilir Güneş Enerji Paneli dağıtımı yapıldı.

Projenin uygulandığı Adana ilinin Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan ve Pozantı ilçelerinde, 2022 yılında, küçükbaş hayvancılık yapan 197 göçer aileye, hayvanlarını otlatmak üzere göç ettikleri yerde kurmaları amacıyla yaşam çadırı ile birlikte hayvanlarından elde ettikleri süt, peynir, tereyağ ve yoğurt gibi süt ürünlerini pazarlayana kadar bozulmadan muhafaza etmeleri için buzdolabı dağıtımı yapılmıştı.

Göçer ailelerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla devam eden KDAKP destekleri kapsamında, konakladıkları yaylalarda, buzdolabı başta olmak üzere, günlük hayattaki elektrik ihtiyaçlarının kesintisiz sağlanması amacıyla 2023 Mayıs ayında, 197 göçer aileye “Güneş Enerji Paneli ve Akü" dağıtıldı.

Kozan'da, Taşınabilir Güneş Enerji Paneli dağıtımında konuşan Çok Paydaşlı Platform Sözcüsü, üretici Selahattin Özcan, dağıtılan güneş enerjisi panellerinin göçerler için öneminin büyük olduğunu, önemli bir eksikliği giderdiğini ifade etti.

Özcan, “Kırsalda ürettiğimiz süt ürünlerini bozulmadan muhafaza edebilmek için buzdolabı ve panele ihtiyaç vardı.  Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi'nde emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Proje ile hayvancılığa yönelik olarak, 2022 yılında Adana'nın beş ilçesinde, 189 adet küçükbaş ve büyükbaş hayvan sıvat dağıtımı, 5 meraya gölgelik yapımı, 197 adet göçer hayvancılık yapan aileye yaşam çadırı, 3gezginci arıcıya yaşam konteyneri, 15 aileye koyun ağılı, 15 aileye kuzu yaşam çadırı dağıtımı yapıldı.

#SenÜretYeter#