T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSAL DEZAVANTAJLI ALANLAR KALKINMA PROJESİ’nin DESTEĞİYLE BARTIN’da KURULAN SERALARDA İKİNCİ ÜRÜN DİKİMİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 23.05.2023

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kastamonu, Bartın, Sinop ve Çankırı illerinde yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında Bartın'da kurulan seralarda ikinci ürün dikimi yapıldı.

Projenin demonstrasyon ve hibe destekleriyle Bartın'da kurulan on altı serada ilk ürün olarak marul ve ıspanak hasadını tamamlayan üreticilerimiz yazlık sebzelerin dikimini tamamladı.

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü mühendislerinin düzenli olarak teknik destek verdiği seralarda dikimden hasada kadar tüm işlemler kayıt altına alınırken bilinçli üretim modeli yaygınlaştırılıyor.

​Proje ile yoksulluk azaltılıyor, tarımsal üretim ve verimlilik geliştirilerek pazarlama faaliyetleri artırılıyor. Üreticilerin ekonomik yönden güçlenmeleri için örgütlenmeleri yönünde bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor, sürdürülebilir tarımsal ürünlerin markalaşması ve pazarlanmasıyla kırsal kesimin gelir kaynakları çeşitlendiriliyor.