T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Avrupa’nın ilk Su ürünleri TDİOSB’si Adana’da kuruluyor.

Yayın Tarihi : 23.05.2023

Avrupa'nın ilk ve tek Su Ürünleri yetiştiriciliği konulu Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) olan Adana Karataş Su Ürünleri TDİOSB'nin,  Genel Yerleşim Planı ve Üst Yapı Modül Projeleri 23.05.2023 tarihinde onaylandı.

Adana ili, Karataş ilçesi, Adalı Mahallesi'nde Ceyhan Nehrinin Akdeniz'e döküldüğü yerde ve 6.337 dekar alan üzerine kurulacak Su Ürünleri TDİOSB'de, tatlı su ve deniz su ürünleri yetiştiriciliği yapılması planlanmaktadır. TDİOSB'nin kurulacağı alan, toprağı tuzlu, çorak arazi ve bir kısmı bataklık yapıda olup proje sayesinde atıl ve verimsiz arazi tarıma kazandırılacaktır.

Avrupa'da ilk olacak su ürünleri projesi ile yılda 60.000 ton ilave su ürünleri üretimi sağlanacak olup ülkemizin toplam su ürünleri üretim miktarını 531.000 tona yükseltecek, üretim miktarındaki artış oranı ise yüzde 12,7 olacaktır.

Proje de 3.000 kişi istihdam edilecektir. Özel sektör tarafından 2,2 milyar TL yatırım yapılacak olan projede 350 milyon dolar ciro, 250 milyon dolar ihracat hedeflenmektedir.

TDİOSB'nin enerji ihtiyacı saha içerisinde planlanan 20.000 Kw (20 MW) güneş enerjisinden karşılanacak olup proje, yeşil çevre ve sıfır atık kriterlerinin uygulanacağı, arıtma tesisinin ileri arıtma tesisi olarak dizayn ve inşa edileceği bir yeşil TDİOSB Projesi olacaktır.

Ülkemiz için ilk olma özelliği taşıyan Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin faaliyete geçmesi ile birlikte halen yetiştiriciliği yapılan türlerin yanında yeni türlerin, özellikle de çift kabuklu ve karides yetiştiriciliğinin artmasına, kullanılacak ileri teknolojiler sayesinde, üretime, istihdama ve ihracata önemli katkılar sağlanacaktır.

Onaylanan Genel Yerleşim Planı içerisinde açık ve yarı açık havuz sistemleri, kapalı devre havuz sistemleri, sanayi alanları, ARGE merkezi, enerji üretim alanları ve diğer arazi kullanım kararları yer almaktadır.

Yerli ve yabancı yatırımcıların talepleri doğrultusunda açık ve yarı açık havuz sistemlerinin ve kapalı devre havuz sistemlerinin üst yapı modül projeleri de hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Adana iline ve ülkemize hayırlı olsun.

Akıl ve alın teri ile üreten ve üretmeye devam edenleri desteklemeye devam ediyoruz.