T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

NİTRAT EYLEM PLANLARI İÇİN İZLEME VE RAPORLAMA METODOLOJİSİ OLUŞTURULARAK SULARIN TARIMSAL KİRLİLİĞE KARŞI KORUNMASI PROJESİ 5. YÖNLENDİRME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 26.05.2023

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programının II. dönemi kapsamında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Nitrat Eylem Planları İçin İzleme ve Raporlama Metodolojisi Oluşturularak Suların Tarımsal Kirliliğe Karşı Korunması Projesi'nin 5. Yönlendirme Kurulu Toplantısı, 23 Mayıs 2023 tarihinde A Toplantı Salonunda hibrit olarak gerçekleştirildi.

Toplantı; Daire Başkanı Saliha AKBAŞ başkanlığında, Projenin sözleşme makamı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AB Delegasyonu, Yönlendirme Kurulu ve Bakanlık merkez birimlerinin temsilcileri, yüklenici firma ve konsorsiyum üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Daire Başkanı Saliha AKBAŞ, Proje son durumu ile ilgili kısaca bilgi verdi. Ardından Projenin Takım Lideri Henry JOERGENSEN yaptığı sunumda; Projenin kapsamı ve Proje ile elde edilecek sonuçlar, bugüne kadar yapılan faaliyetler ve önümüzdeki 3 aylık dönemde yapılması planlanan faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.

Toplantı; Proje faaliyetlerinin aksamadan ve etkin şekilde yürütülmesine yönelik değerlendirme ve önerilerinin alınması ve bir sonraki toplantı tarihinin kararlaştırılması ile tamamlandı.

2021-2023 yılları arasında uygulanacak Nitrat Eylem Planları İçin İzleme ve Raporlama Metodolojisinin Oluşturularak Suların Tarımsal Kirliliğe Karşı Korunması Projesi"  ile, sularda tarımsal kaynaklı kirliliğinin önlenmesi amacıyla Bakanlığın teknik kapasitesini artırarak ve çiftçilerin bilinçlendirilmesine katkıda bulunacak eğitimlerle, Nitrat Eylem planlarının uygulanabilirliğinin yaygınlaştırılması ve İyi Tarım Uygulamaları Kodundaki çevre dostu tarımsal uygulamaları içeren Eylem Planlarının İzleme ve Raporlama Metodolojisinin oluşturulması ve Nitrat Bilgi Sistemine entegre edilmesi amaçlanmaktadır."