28.05.2014 Tarihli bebek maması ile ilgili basın açıklaması

 

Bazı basın yayın organlarında, Numil Gıda Ür. San. Tic. A.Ş. tarafından ithal edilen Milupa Sütlü Tahıl Karışımı (Parti No: ve STT: 28.03.2015) adlı bebek mamasında genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) tespit edilmesi ile ilgili çeşitli haberler yer almıştır. Konuyla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Ülkemizde GDO ile ilgili işlemler, 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu ve Kanun kapsamında oluşturulan Biyogüvenlik Kurulu'nun almış olduğu kararlar çerçevesinde yürütülmektedir. Biyogüvenlik Kanun'u ile GDO ve ürünlerinin bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaklanmıştır. Dünyada bazı ülkelerde ve Avrupa Birliğinde onaylanmış GDO ve ürünlerinin insan gıdası olarak tüketilmesi serbest olmasına rağmen ülkemizde bugüne kadar gıda amaçlı olarak kullanılmak üzere onay verilmiş bir gen bulunmadığından GDO ve ürünlerinin gıda amaçlı olarak kullanılması yasaktır.

 

Başta bebek mamaları olmak üzere içerisinde GDO olabilecek bütün gıda maddeleri ithalat aşamasında GDO analizine tabi tutulmaktadır. Bu kapsamda, Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı (Parti No ve STT: 28.03.2015) adlı üründen ithalat aşamasında numune alınarak GDO analizi yapılmış ve üründe GDO varlığı tespit edilmediği için ürünün yurda girişine izin verilmiştir.

 

Ancak, Bakanlığımızca yapılan rutin piyasa denetimleri sırasında söz konusu parti numaralı üründen alınan numunelerin analizi sonucunda üründe GDO varlığı tespit edilmiştir. Söz konusu parti numaralı ürünün piyasadan toplatılması ve gerekli adli ve idari süreç başlatılmıştır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 

''