FAO 40. Genel Kurulu Toplantısı ve IFAD Ziyareti
FAO 40. Genel Kurulu Toplantısı ve IFAD Ziyareti
Video Hakkında

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun (IFAD) yakın gelecekte Türkiye’de bir ofisinin açılacağını bildirdi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 40. Genel Konferansı dolayısıyla FAO'nun genel merkezinin bulunduğu Roma’ya gelen Çelik, temasları kapsamında FAO'nun kardeş kuruluşu IFAD’ı ziyaret etti.

Çelik, IFAD Başkanı Gilbert Houngbo ile IFAD Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Türkiye-IFAD ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Çelik ve Houngbo, ilerleyen dönemde Ankara'da bir IFAD ofisinin açılması konusunda mutabakata vardı. Bakan Çelik ve Houngbo, Türkiye-IFAD Ev Sahibi Ülke Anlaşması'nı da imzaladı.

Faruk Çelik, anlaşmaya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yakın gelecekte IFAD’ın Türkiye ofisi açılmış olacak. Böylece projeleri, programları, imkânları, uluslararası kuruluşlarla birlikte daha sağlıklı şekilde değerlendirme, özellikle kırsal kalkınma projeleriyle ilgili Türkiye’nin deneyimlerini hem uluslararası kuruluşlara hem de ilgili ülkelere aktarma konusunda IFAD ofisinin Türkiye’de olması son derece önemli." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de IFAD ofisinin açılmasını ilk adım olarak gördüklerini belirten Çelik, IFAD Başkanı Houngbo ile görüşmesinde, bölgesel ofisin Türkiye'de olma zorunluluğundan bahsettiklerini söyledi.

Çelik, şöyle devam etti:

"Bunun sebebi de çok açık... Türkiye, sorunlar yumağı dediğimiz, sorunların yoğun yaşandığı bir coğrafyada bulunuyor. Türkiye uluslararası kuruluşların da ötesinde bu yardımları gerçekleştiriyor. TİKA vasıtasıyla yardımlar konusunda dünyada ikinci sıradayız ve 6 milyar dolarlık bir yardım gerçekleştiriyoruz. 3 milyon Suriyeliyi bünyesinde barındırıyor ve bugüne kadar 30 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirmiş. İşte böyle kritik bir coğrafyada olan, Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya'nın ortasında bulunan Türkiye'de, IFAD'ın bir bölgesel merkezinin kurulmasının doğru olacağı anlayışıyla bir çalışmayı da birlikte yürüteceğimiz konusunda mutabık kaldık. Öncelikle IFAD ofisi kurulacak. Arkasından da bunun bölgesele dönüşmesi konusunda çalışmamızı sürdüreceğiz."

"Türkiye'nin FAO’ya 20 milyon dolarlık bir katkısı söz konusu olacak"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Roma'da FAO’nun 40. Genel Konferansı'na katılacaklarını, bu vesileyle Türkiye ve FAO ortak programlarını ele alma fırsatı bulacaklarını bildirdi.

Çelik, "FAO ile birlikte yaptığımız Türkiye-FAO ortak programları var. Bu programların birincisi tamamlanmıştı. 7 ülke, 28 proje gerçekleştirdik. O dönem birinci program çerçevesinde FAO’ya 10 milyon dolarlık bir katkı payı olmuştu. Şimdi ise ikinci programın tanıtımını FAO bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Bu dönemde de Türkiye'nin FAO’ya 20 milyon dolarlık bir katkısı söz konusu olacak ve bu programın tanıtımını yapmış olacağız." şeklinde konuştu. 

Konferans kapsamında İrlanda Tarım Bakanı'yla da görüşeceklerini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Onlarla da tarım alanında önemli diyaloglarımız var. Tarımda karşılıklı ihracat ve ithalat konusundaki potansiyellerimizi bir kez daha gözden geçirip bu imkânların daha da geliştirilmesi noktasında, sayın bakanın talebi doğrultusunda bu görüşmemizi de yapacağız. Günübirlik de olsa gerek IFAD gerek FAO bünyesinde ikili görüşmelerle son derece verimli bir gün geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim."

FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın ikinci dönemi başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano Da Silva ile FAO-Türkiye Ortaklık Programı'nın ikinci dönemini başlattı.

40. FAO Genel Konferansı kapsamında BM'nin Roma'daki merkezinde temaslarda bulunan Bakan Çelik, FAO Genel Direktörü Da Silva ile bir araya geldi.

Çelik ve Da Silva, FAO ve Türkiye arasında 2006 yılında imzalanan ev sahibi ülke anlaşması çerçevesinde hayata geçirilen programın ikinci dönemini başlattı. Türkiye, programın ikinci döneminde desteğini 2 katına yükseltti. Türkiye, 10 milyon dolar olan desteğini, 10 milyonu tarım ve 10 milyonu da ormancılık olmak üzere toplamda 20 milyon dolara çıkardı.

Bakan Çelik ve Da Silva, görüşmelerinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik, Roma’ya yaptıkları günübirlik ziyaretin, kendileri açısından başarılı geçtiğini belirtti.

Çelik, gerek Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) gerekse FAO ile son derece önemli görüşmeler ve anlaşmalar yaptıklarını dile getirerek, IFAD'ın Türkiye ofisinin açılması konusunda imzaları attıklarını ve çok yakın zamanda ofisin devreye gireceğini kaydetti.

Çelik, "FAO ile de birinci program dönemi kapandı. Yeni ikinci programı başlatmış bulunuyoruz. Yoğun bir şekilde çalışmamızı sürdürürken, Ankara’daki FAO Ofisinin de güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardık." dedi.

FAO Genel Direktörü Da Silva da FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın ikinci dönemi yenilenmesinden dolayı çok memnun olduğunu söyleyerek, bunun bölgeye fazlasıyla katkı sunacağını belirtti.

Da Silva, "Başta Suriye olmak üzere komşu ülkelere yönelik Türk cömertliğini iyi şekilde görmekteyiz. Bugün burada ilişkimizi geliştirdiğimiz bu buluşma dolayısıyla mutluyuz. Ankara’daki bölge koordinatörü kanalıyla ikinci fazı geliştirmek için hazırız.” ifadelerini kullandı.

Da Silva ile görüşmesinin ardından Bakan Çelik, FAO Avrupa Bölge Ofisi Temsilcisi Vladimir Rahmanin ile Türkiye’nin ilk dönemde sağladığı 10 milyon dolarlık kaynakla hayata geçirilen 28 projenin tanıtıldığı FAO Genel Merkezi’ndeki sergiyi açtı.

Bakan Faruk Çelik, açılışta yaptığı konuşmada, bugün Türkiye-FAO ortaklık programının ikinci döneminin tanıtımını yaptıklarını aktararak, bunun devamını Ankara’da gerçekleştireceklerini kaydetti.

Bakan Çelik, IFAD’ın Ankara’da ofis açmasıyla ilgili anlaşma yaptıklarını belirtti.

Rahmanin de Ankara’daki FAO 2006’da açılan FAO ofisiyle sıkı bir diyalog içinde olduklarını dile getirerek, "Biz, birbirimizden çok şey öğrendik. Türkiye dünyadaki önemli tarımsal ürün üreticilerinden. Bölge ülkeleri, bu başarılı örnekten çok şey öğrenebilirler." diye konuştu.

Bakan Çelik,  40. Genel Konferans kapsamında teknik bir oturuma da katılarak, geçen yıl Antalya’da ev sahipliği yapılan 30. Avrupa Bölgesel Konferansı Başkanı olarak bahse konu toplantının raporunu sundu.

Öte yandan Çelik, FAO’daki temasları kapsamında İrlanda Gıda, Orman ve Bahçecilik Bakanı Andrew Dolye ile görüştü.

Bakan Çelik, daha sonra temaslarını tamamlayarak Roma’dan ayrıldı.


Uluslar Arası Toplantılar
''