15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 2437

İstanbul İli Çatalca İlçesi İzzettin Mahallesi Mera Islah ve Yönetimi Projesi Açılışı Yapıldı

#İSTANBUL İLİ ÇATALCA İLÇESİ İZZETTİN MAHALLESİ MERA ISLAH VE YÖNETİMİ PROJESİ AÇILIŞI YAPILDI

 

Bakanlığımızca 2016 yılında uygulamaya konulan İstanbul İli Çatalca İlçesi İzzettin Mahallesi Mera Islahı ve Yönetimi Projesi tamamlanarak 11.05.2018 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açılmıştır. 

Törene Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürü Müslüm BEYAZGÜL, Çatalca  Kaymakamı İnci SEZER BECEL, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanı Tuncay Gürsoy YÜCE, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz KARACA, Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Su Ürünleri Şube Müdürü Türker EROĞLU, Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz UÇAR, Mera Yönetim Birliği Başkanı Bahattin TARKAN, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Mahalle Muhtarları, STK temsilcileri ve İzzettin Mahallesi çiftçileri katıldı.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürü Müslüm BEYAZGÜL yaptığı konuşmada, hayvancılıkta kaliteli ve ucuz kaba yem temininde meraların, mera ıslah projelerinin ve sürdürülebilir mera yönetiminin önemine vurgu yaparak meraların amacı doğrultusunda kullanılması, gelecek kuşaklara miras bırakılması temennisinde bulundu.

İstanbul İli Çatalca İlçesi İzzettin Mahallesinde bulunan 1703 da mera alanı üzerinde Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi koordinatörlüğünde İstanbul İl Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi tarafından yürütülen projede, 650 da alanda kara çalı ve diken temizliği, 1703 da alanda gübreleme, 100 da alanda ilaçlama, 200 da alanda suni mera tesisi, 3000 m tel çit ihatası, 2 adet gölgelik ve 1 adet sıvat yapılmıştır. Kara çalı ve dikenlerden çevreci bir yaklaşımla kompost hazırlanılarak suni mera tesis edilen alanlar üzerine serilmiştir. Proje başlangıcında Mera Yönetim Birliği oluşturulmuş, proje süresince otlatma planı uygulanmıştır.  Proje öncesi dekara 100 kg olan kuru ot verimi 300 kg'a yükseltilmiştir.''