12.6.2018 / Gösterim Sayısı : 4166

Halfeti Organik Tarımla Kalkınıyor Projesi’nin Açılışı Yapıldı

#Organik_Halfeti_Proje_2018

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi alt projesi olarak yürütülecek olan  "Halfeti Organik Tarımla Kalkınıyor Projesi" nin açılış töreni Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesinde 8 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştır. Programa Sayın Bakanımız Dr. Eşref FAKIBABA, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr.Müslüm BEYAZGÜL, Personel Genel Müdürü Halil FİNCAN, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat GÜLLÜOĞLU, Şanlıurfa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI, Halfeti Kaymakamı Şeref ALBAYRAK, Halfeti İlçe Müdürü Akan AKMEŞE, Şanlıurfa Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Sait YILDIZ ve organik tarım biriminden teknik personel katılım sağlamıştır.

Halfeti ilçesi % 58.9'luk oranla en fazla dikili tarım alanına sahip olan ilçedir. İlçenin toplam tarım alanı 324.134 dekardır. Bunun 254.211 dekarı antepfıstığı, 5.050 dekarı badem, 19.858 dekarını zeytin üretim alanları oluşturmaktadır. Proje alanı olan Pınarbaşı vadisinde yaklaşık 4.000 dekar tarım alanı bulunmakta olup bunun 2.311 dekarı antepfıstığı, 1.042 dekarı badem ve 30 dekarını zeytin üretim alanı oluşturmaktadır.

Projenin yapılacağı Halfeti İlçesi Pınarbaşı Vadisi (Yeşilözen, Fıstıközü, Bulaklı, Kavaklıca Mahalleleri, Çekem köyü) ; İlçe merkezine 5 km. uzaklıkta, proje alanı içerisinde büyük bir kısmı Birecik barajı yapımı sırasında sular altında kalmış, doğal güzellikleri olan Fırat nehri kenarında küçük şirin bir mahallede yer almaktadır. Proje ile Pınarbaşı Vadisinde üretim yapan tarım bilgi sistemine kayıtlı yaklaşık 50 üretici ile antepfıstığı, badem, zeytin ve değişik tarım ürünlerinde organik üretim planlanmaktadır. Proje bulunduğu coğrafya ve entegre olabileceği diğer sektörler açısından son derece önem taşıyan bir projedir. Projenin başarıya ulaşması ile birlikte ilimiz ve ilçemizde çok büyük ivme kazanacak, önemli projeler zincirinin ilk örneği ve kıvılcımı olacaktır. Halfeti ilçesi yılda 100 000' in üzerinde yerli ve yabancı turisti misafir etmesi, doğa turizm ve tarihi zenginliklerin bir arada olması sebebiyle organik üretim ve ekolojik köy turizmi için son derece uygundur ve 2012 yılından bu yana turizm alanında ilerlemeye başlayan doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri içerisinde barındıran ilçemizde ekolojik turizminde önü açılarak bölgenin ekonomik ve sosyal olarak kalkındırılması gerekmektedir. Bu proje sonunda organik üretimde artış, eko-turizmin benimsetilip yaygınlaştırılması, proje bölgesindeki üreticilerin sosyo-ekonomik anlamda kalkınarak gelir seviyesinde artış sağlanması, tüketicilere sağlıklı güvenilir ürünler sunmak, çevreyi ve doğal kaynakları korumak ve diğer illere örnek olacak bir havza bölgesi oluşturmak hedeflenmektedir.

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA; yaptığı konuşmasında "Halfeti İlçesi Pınarbaşı Vadisinde (Yeşilözen, Fıstıközü, Bulaklı, Kavaklıca Mahalleleri, Çekem köyünde) mevcut doğal kaynakların en iyi şekilde değerlendirilerek vadi üzerinde bulunan mahallelerde 7.500 dekar alanda 75 üreticiye tarımsal destek sağlanması ve organik tarımsal üretimin artırılmasının önemini vurgulamıştır. Halihazırda 45 üreticiyle organik tarım sözleşmesi imzalanmış olduğunu ifade etmiştir. Halfeti'de organik tarım yapan üreticilerin gelir düzeylerinin yükseltilmesi, tarımın sürdürülebilir bir geçim kaynağı yapılarak faal ve yerleşik bir nüfusun oluşturulması ve ekolojik turizmin önü açılarak Halfeti'nin sosyo-ekonomik olarak kalkınmasının sağlanacağını belirtmiştir. Projenin Halfeti'ye, Şanlıurfa'ya ve Ülkemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamlamıştır.


''